Ortodonti Diş Teli Tedavisi

Çarpık dişlere elveda
Herkes Düz Dişleri ve Güzel Bir Gülüşü Hak Eder

Ortodonti (Diş Teli)

Diş teli takmayı gerektirecek çarpık dişlere sahip, gülüşü düzeltmek ve güzelleştirmek isteyen için ya da çene gelişimi geri olan hastalar için uygulanan bir tedavi türüdür. Dişleri ve gülümsemeleri düzeltmeye yardımcı olacak birçok diş teli çeşidi bulunmaktadır.

Metal Diş Telleri

Metal yani geleneksel diş telleri , dünya çapında en yaygın diş teli türüdür ve 100 yılı aşkındır kullanılmaktadır. Geçmişte, diş telleri çok büyük ve dikkat çekiciydi. Bugün diş telleri 100 yıl önce oldukları gibi değil. İnovasyon ve teknolojideki gelişmeler diş telleri üretti:

Daha küçük

Daha hızlı

Daha rahat

Daha efektif

Metal diş telleri en çok çocuklar ve ergen hastalar arasında popülerdir. Telleri dişlere yapıştırarak ve aralarına bir tel ile geçirerek uygulanır . Tek, renk seçeneği olan elastik bağlar kullanılarak parantezlere bağlanır. Dişleri hareket ettirmek için 4-8 haftada bir kontrole gidersiniz.
Çıkarılabilen Invisalign gibi şeffaf plakların aksine, bazı ebeveynler ve hastalar metal diş tellerini severler, çünkü takmayı unutmak gibi bir seçenek yoktur. Bununla birlikte, metal diş telleri özen ve dikkat gerektirir ve tedavi boyunca iyi bir ağız hijyeni şarttır.

Sağlıklı bir gülümseme için

Bizimle iletişime geçin

Seramik Braketler

Seramik braketler şeffaf, diş renginde malzemeden yapılmış braketlerdir. Metal diş telleriyle aynı şekilde çalışırlar, ancak daha az görünürlerdir.. Seramik diş telleri, İnvisalign veya lingual diş tellerinin kendileri için uygun olmadığını düşünen ancak yine de dişlerini gizli ve uygun maliyetli bir şekilde düzeltmek isteyen hastalar arasında popülerdir. Bu hastalar estetik odaklı ergenler ve yetişkinler olma eğilimindedir. Metal diş tellerine kıyasla seramik diş telleri daha az fark edilir ve metal diş tellerine göre ekonomiktir. Ancak bu teller metal diş tellerinden biraz daha büyük ve beslenme, fırçalama alışkanlıklarına bağlı olarak lekelenebilirler.

Neden Biz?

Uzman Ekip

Uygulamalar ustalaşmış düzeyde, bilimsel niteliği olan bakış açısıyla planlanmaktadır.

Özel Tasarım

Tıp, teknoloji ve sanatın harmanlanması ile idealimiz, doğal gülüşünüzü yeniden kazandırmaktır.

Erişilebilirlik

Haftanın 7 günü 24 saat uzman diş hekimlerimizle gülüşünüzün destekçisiyiz.

Güven

Maximum hijyen ve sterilizasyon ile kendinizi rahat ve güvende hissedebileceğiniz bir klinik ortamı oluşturduk. Hastalarımızın tüm ihtiyaçlarını düşünerek tasarladığımız kliniğimizde memnuniyetiniz birinci önceliğimizdir.

Sağlıklı bir gülümseme için

Bizimle iletişime geçin

Self Ligating Braces

Kendinden bağlanan diş telleri, metal ve seramik diş tellerine benzer şekilde çalışır. Metal veya şeffaf/seramik malzeme olarak seçilebilir. Self Ligating Braces ile metal veya seramik braketler arasındaki fark, kendinden bağlanan braketlerin, elastik lastik bağlar yerine teli yerinde tutmak için kapılar veya klipsler kullanmasıdır. Self Ligating Braketlerin, tedavisi daha kısa olduğu için, belirli hastalar tarafından tercih edilmektedir.Bu hastalar:

Rahatsızlığa daha duyarlı olan hastalar

Dişçi koltuğunda çok uzun süre hareketsiz oturamayan hastalar

Lingual Braketler

Dişlerin arkasında bulunan lingual diş telleri, piyasada çok yaygın olmayan ortodontik bir tedavidir. Çok az ortodontistin bu hizmeti vermesi ve yapılışının uzmanlık gerektirmesinden dolayı kolay ulaşılabilir bir hizmet değildir. Lingual diş telleri, özellikle diş tellerinin fark edilmesini istemeyen, aynı zamanda karmaşık ortodontik ihtiyaçları olan yetişkinler için çok uygundur. Estetik bilincine sahip ergenler arasında da Lingual braketlerin popülaritesi artmıştır. Lingual diş telleri dişlerin arkasında olduğu için, bazı hastalar konuşmalarında hafif değişiklikler (pelteklik sık görülür) ve dillerinde tahriş yaşarlar. Bu semptomlar genellikle diş telleri takıldıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve genellikle birkaç hafta sonra ağzınız yeni cihazlara alıştıkça kaybolur.

İnvisalign

 

Şeffaf plakların, son on yılda popülaritesinde büyük bir artış görüldü.
İnvisalign’in tercih edilme sebepleri:

Açık ve şeffaf

Çıkarılabilir

Daha kolay fırçalama ve diş ipi kullanımı

Bazı tedaviler için diş tellerinden daha hızlı sonuç vermesi

Daha az randevu

Daha kısa randevular

Invisalign, önceden diş teli takmış ve sadece bir düzeltmeye ihtiyaç duyan hastalar için olduğu kadar, dişlerin yanlış hizalanması, büyük overbite, çene hizalama sorunları olmayan ve dişlerde boşlukları olan hafif ile orta şiddette diş problemleri olan hastalar için tercih sebebidir.

Ortodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Ortodonti tedavisi diş ve ağız yapısında eğrilik, çarpıklık ve yapısal bozukluğu olan herkese uygulanabilir. Halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinen bu tedavinin asıl adı ortodontidir. Tedavi süreci yalnızca estetik amaçlı olmayıp, çarpıklık veya eğriliğin yol açtığı konuşma bozukluğu, diş gıcırdatması gibi sağlık sorunlarının da tedavisini kapsamaktadır.

Her Yaşta Ortodonti Tedavisi Yaptırılabilir mi?

Ortodontik tedavi her yaştan kişiye uygulanabilir.

Dişlerinde çarpıklık olanlar,

Süt dişleri düşmediği halde kalıcı dişlerinin de çıktığı durumlarda,

Özellikle ağzından nefes alma, ağzı açık uyuma ya da horlayan kişilerde

Parmak emme, yalancı emzik ya da biberon kullanan çocuklarda

Çenelerinizin dıştan ya da içten şekli ve biçimlerinin bozukluğunda

Alt ve üst çenede kapatma sorunları olanlara

Dişlerin arasında boşluk olan herkes için uygulanabilir bir tedavi yöntemidir.

Başarılar

21 Yıl

Tecrübe

4000 +

Gülümseyen Müşteri

1000 +

Başarılı Operasyon

Sağlıklı bir gülümseme için

Bizimle iletişime geçin

Sıkça Sorulan Sorular

Ortodontik tedavi öncesi ağızda ne gibi hazırlıklar yapmak gerekir?

Bütün ağız içi tedavileri (dolgu, kanal, diş taşı temizliği) yapılmalıdır.

Ortodontik tedavi sırasında dişlere nasıl bir bakım uygulamak gerekir?

İlk olarak ortodontik diş fırçası ile bütün diş yüzeyleri fırçalanmalıdır. Ara yüz fırçası yardımı ile diş fırçasının ulaşamadığı kalan artıklar uzaklaştırılır. Diş ipi veya ağız duşu kullanılır . Flor içerikli ağız gargarası ile ağız temizliği tamamlanmalıdır. 

Braketin düşmesinin zararı nedir?

Diş telleri takılmadan evvel fosforik asit ile dişlerin yüzeyinde pürüzlendirme yapıldıktan sonra takılır. Fosforik asidin tek seferlik dişe zararı yoktur. Ancak tedavi sırasında hastanın diş tellerini yanlış kullanım sonucu kırmasıyla bu işlemin tekrarlanacak olması, diş yüzeyinde çok az da olsa zarar verebilir. 

Tedaviyle ilgili estetik kaygılar nasıl giderilebilir?

Günümüz teknolojisinde, estetik ortodonti tedavileri yapılabilmektedir. Lingual ortodonti dediğimiz, dişlerin arka yüzeylerine takılan tel ile yapılan tedavi ve şeffaf plak tedavisi bu estetik tedavi yöntemlerindendir.

Ortodonti tedavileri için kontrol sıklığı nedir?

4-6 hafta arası olmalıdır. Daha sık gelinmesi tedaviyi kısaltmaz aksine uzatır.

Ortodontik tedavi sonrası verilen takıp çıkmalı apareyi kullanmazsak ne olur?

Dişler birebir eski haline geri dönmez ama tekrar çapraşıklık meydana gelir. Tedavi tekrar başlatılmak zorunda kalır.

Ortodontik tedavi sırasında braketlerin düşmemesi için ne gibi önlemler alınması gerekir?

Sert yiyecekler yenmemeli, dişlere kapak açılmaya çalışılmamalı.

Ortodonti tedavisi ağrılı bir tedavi midir?

Dişler bir kuvvetle yer değiştiriyor bu nedenle zaman zaman ağrı yapabilir. 

Ortodonti tedavisi için yaş sınırı var mıdır?

7 den 70’e herkes yaptırabilir. Fakat ortodonti tedavisine başlamak için ‘puberte’ adı verilen 9-14 yaş arası olan ergenlik dönemi en avantajlı dönemdir. 

Braketler özel bir bakım gerektirir mi?

Evet. Ara yüz fırçası ile temizlenmeli. Bu temizleme yapıldığında bu bölgelerde diş taşı ve tartar oluşması önlenir.