Endodonti (Kanal Tedavisi)

Denttovil Diş Kliniği’nde Nazik Kanal Tedavisi Estetik Gülüşlere Acısız ve Etkili Bir Şekilde Kavuşun

Endodonti (Kanal Tedavisi) Nedir?

Kanal tedavisi diş ağrısını gidermek için yapılan basit bir işlemdir. Hastaların diş köklerinde enfeksiyon veya iltihaplanma olduğunda, kanal tedavisi ile iyileşme sağlanır. Tedavi sırasında diş hekimleri dikkatli bir prosedürle dişin içindeki pulpayı çıkarır, dezenfekte eder, temizler ve kök kanalını doğru şekilde şekillendirir ve dolguyu yerleştirerek boşluğu kapatır. Daha sonra diş restore edilir.
Kanal tedavisi neredeyse ağrısızdır ve iyileşme sırasında doğal dişinizin çekilmesinden daha az bir ağrı hissedersiniz. Modern teknikler ve yeterli anestezi de hastaların daha az ağrı hissetmesine yardımcı olur.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisinde, anestezi, kurulum ve hazırlığa ek olarak, dişin tüm sinirinin oyulması, durulanması, dezenfekte edilmesi ve kapatılması gerekir. Çoğu durumda, basit kök kanalı tedavisi, 30 dakika ile bir saatten biraz fazla süren tek bir randevu gerektirir. Bununla birlikte, diş hekimi diş için kalıcı bir dolgu veya kaplama önerirse, ciddi vakalarda 1.5 saatten daha fazla zaman gerektirir. Hatta ikinci bir randevu gerekebilir. Kanal tedavisi için gereken süre, temizlenmesi gereken kanal sayısı ve tedavi gerektiren diş tipi gibi çeşitli faktörler tarafından belirlenir.

Sağlıklı bir gülümseme için

Bizimle iletişime geçin

Kanal Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Kanal tedavisinin en büyük avantajlarından biri ağızdaki ağrı ve enfeksiyonu ortadan kaldırılmasıdır. Kanal tedavisi, dişin pulpasındaki iltihaplanmanın oluşturduğu baskıyı hafifletir ve tedaviden bir veya iki gün sonra hastalar diş ağrısı olmadan normal hayatlarına geri dönebilirler.

Ancak bazı hastalar ağrılı olacağı korkusuyla kanal tedavisinden çekinirler. Çoğu hasta işlem sırasında ağrı hissetmez. Endodontik tedavi ile hastalar doğal gülümsemelerini koruyabilir ve yemek yemeye devam edebilirler.

Bazı durumlarda hastalar, diş çekimini kanal tedavisine tercih etmek isteyebilirler. Çünkü diş çekimi, daha uygun fiyatlı gelebilir. Ancak gerçekte diş çekimi, kanal tedavisinden daha fazla takip randevusu gerektirir ve hastaların sonraki yıllarında takma diş, köprü veya implant yapması gerekir. tedavi için zaman taahhüdünün yanı sıra maliyeti de yükseltir. Ayrıca, birçok diş sigortası planı kök kanal tedavilerini kapsar. Bu nedenle, satın alınabilirlik ve tedavi kolaylığı, diş çekimi yerine kanal tedavisi yaptırmanın avantajlarındandır.

 

Estetik, kök kanal hastaları için bir diğer önemli husustur. Enfekte olmuş dişler, diş özünde bakteri birikiminin bir sonucu olarak sararabilir, kahverengiye ve hatta siyaha dönüşebilir. Bu renk değişikliği diş beyazlatmaya yanıt vermez. Ancak dişe kaplama yapılarak hastalar renklenmeyi kapatabilir ve doğal gülüşlerine kavuşabilirler. Kanal tedavisinin sonucu, sadece doğal diş gibi görünmekle kalmayıp aynı zamanda doğal diş gibi işlev gören bir kurondur. Son olarak da diş hekiminiz dişteki enfeksiyonu kanal tedavisi ile tedavi ederek enfeksiyonun çene kemiğine yayılmasını önler. Vücuttaki bir dizi önemli sağlık sorunu diş sorunlarından kaynaklanmaktadır, bu nedenle hastaların enfekte dişler için kanal tedavisi almayı geciktirmemesi gerekir. Bu işlemin en büyük faydalarından biri de enfeksiyon sorununu hızlı bir şekilde halletmesidir. Hastalar tedaviden sonra tipik olarak 24 ila 48 saat içinde tedaviden tamamen iyileşir.

Neden Biz?

Uzman Ekip

Uygulamalar ustalaşmış düzeyde, bilimsel niteliği olan bakış açısıyla planlanmaktadır.

Özel Tasarım

Tıp, teknoloji ve sanatın harmanlanması ile idealimiz, doğal gülüşünüzü yeniden kazandırmaktır.

Erişilebilirlik

Haftanın 7 günü 24 saat uzman diş hekimlerimizle gülüşünüzün destekçisiyiz.

Güven

Maximum hijyen ve sterilizasyon ile kendinizi rahat ve güvende hissedebileceğiniz bir klinik ortamı oluşturduk. Hastalarımızın tüm ihtiyaçlarını düşünerek tasarladığımız kliniğimizde memnuniyetiniz birinci önceliğimizdir.

Başarılar

21 Yıl

Tecrübe

4000 +

Gülümseyen Müşteri

1000 +

Başarılı Operasyon

Sağlıklı bir gülümseme için

Bizimle iletişime geçin

Sıkça Sorulan Sorular

Kanal tedavisi her dişe yapılabilir mi?

Hayır, her çürük dişe kanal tedavisi yapılamaz. Bunun için belirli kriterlerin olması gerekir. Ağız içinde muayenede veya röntgende çürük dişi inceleyen diş hekimlerince kanal tedavisinin gerekliliğine karar verilir.

Kanal tedavisi gören diş ölmüş mü olur?

Aslında evet, öyle denebilir. Dişin canlılığını sağlayan pulpa dokusu çıkarıldığı için bu şekilde söylenebilir.

Kanal tedavisi sonrasında iyileşme süreci nasıldır, ne kadar sürer?

Ortalama 2 ile 3 hafta arasında değişir. Dişin üzerine bastırıldığında meydana gelen ağrı, bu süre zarfında azalacak ve bir süre sonra tamamıyla kaybolacaktır.

Kanal tedavisi gören dişlerin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanılarak, oluşacak olan bakterilerin yüzey üzerinde kalıp çürük oluşumunu minimum yüzeyde engelleyebilirsiniz.

Kanal tedavisi gören bir dişin ömrü ne kadardır?

Net bir süresi yoktur. Doğru ağız bakımı yapan bir hastanın ağzında ve sağlam bir kanal tedavili diş ömür boyu ağızda kalabilir.

Kanal tedavisi gören bir dişte renk değişikliği görülebilir mi?

Evet görülebilir. Bu durum kullanılan kanal dolgusunun içeriğinden kaynaklıdır. Yaygın görülen bir durumdur.