Diş Sıkma Tedavisi (Bruksizm) – (Master Botox)

Diş sıkma tedavisi ile geceleri dişlerinizi sıkmaya ve gıcırdatmaya veda edin.

Diş Sıkma (Bruksizm) Nedir?

Dişlerinizi sıkmak ve gıcırdatmak, öfke, korku veya strese karşı yaygın bir istemsiz tepkidir. Bazı insanlarda bu tepki, ani bir stres etkenine tepki vermeseler bile gün boyunca tekrar tekrar ortaya çıkar. Bu istemsiz diş gıcırdatma, diş sıkma yani bruksizm olarak bilinir. Bruksizm uyanıkken veya uykuda olabilir, ancak insanların uyurken dişlerini gıcırdattıklarını bilme olasılıkları çok daha düşüktür. Uyku bruksizmi atakları sırasında uygulanan kuvvet nedeniyle, durum dişler ve çene için ciddi problemler oluşturabilir ve etkisini azaltmak için tedavi gerektirebilir.

Diş Sıkmanın Zararları Nelerdir?

Uyku bruksizminin uzun vadeli sonuçları dişlere ciddi zararlar verebilir. Dişler ağrılı, aşınmış ve hareketli hale gelebilir. Diş kronları, dolgular ve implantlar da zarar görebilir. Diş gıcırdatma, temporomandibular eklem (TME) olarak bilinen alt çeneyi kafatasına bağlayan eklemle ilgili sorun riskini artırabilir. TME sorunları çiğneme güçlüğüne, kronik çene ağrısına, patlama veya tıkırtı seslerine, çenenin kilitlenmesine ve diğer komplikasyonlara neden olabilir. Uyku bruksizmi olan herkes ciddi sorunlar yaşamaz. Semptomların kapsamı ve uzun vadeli sonuçları , öğütmenin şiddetine bağlıdır. Bir kişinin dişlerinin dizilimi, diyeti ve gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) gibi dişleri etkileyebilecek başka rahatsızlıkları olup olmadığı da önemlidir.

Sağlıklı bir gülümseme için

Bizimle iletişime geçin

Diş Sıkma(Bruksizm) Nedenleri

Uyku bruksizmi riskinin birden fazla nedeni vardır, bu nedenle insanların neden dişlerini gıcırdattığının nedenini belirlemek genellikle mümkün değildir. Bununla birlikte, belirli risk faktörleri, daha yüksek bir uyku bruksizmi olasılığı ile ilişkilidir.

Stres en önemli faktörlerden biridir.Bu risk faktöründen olumsuz durumlarla karşılaştığınızda dişleri sıkmak yaygın olan bir tepkidir, bu süreç devam ederse uyku bruksizmi dönemlerine kadar ilerleyebilir.

Diş gıcırdatmanın başka bir nedeni de yüksek kaygı düzeyleridir.

Araştırmacılar, uyku bruksizminin genetik bir bileşeni olduğunu ve ailelerden geçebileceğini belirlediler. Uyku bruksizmi olan kişilerin yarısında bu durumu yaşayan yakın bir aile üyesi olma olasılığı fazladır.

Diş gıcırdatma bölümleri, değişen uyku düzenleri veya uykudan kaynaklanan mikro uyarılmalarla bağlantılı görünmektedir. Çoğu diş gıcırdatma, beyin ve kardiyovasküler aktivitedeki artışlardan önce gelir.

Bruksizm nedenlerinden bir diğeri de nefes almadaki gecikmelerden dolayı geçici uyku kesintilerine neden olan obstrüktif uyku apnesidir (OSA).

Diğer faktörler sigara, alkol tüketimi , kafein alımı , depresyon ve horlamadır.

Neden Biz?

Uzman Ekip

Uygulamalar ustalaşmış düzeyde, bilimsel niteliği olan bakış açısıyla planlanmaktadır.

Özel Tasarım

Tıp, teknoloji ve sanatın harmanlanması ile idealimiz, doğal gülüşünüzü yeniden kazandırmaktır.

Erişilebilirlik

Haftanın 7 günü 24 saat uzman diş hekimlerimizle gülüşünüzün destekçisiyiz.

Güven

Maximum hijyen ve sterilizasyon ile kendinizi rahat ve güvende hissedebileceğiniz bir klinik ortamı oluşturduk. Hastalarımızın tüm ihtiyaçlarını düşünerek tasarladığımız kliniğimizde memnuniyetiniz birinci önceliğimizdir.

Sağlıklı bir gülümseme için

Bizimle iletişime geçin

Diş Sıkma Tedavi Yöntemleri

Uyku sırasında diş gıcırdatmasını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yoktur, ancak birkaç yaklaşım epizodları azaltabilir ve dişlere ve çeneye verilen zararı sınırlayabilir. Dişlerini gıcırdatan bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmez ve tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Uyku bruksizmi için en iyi tedavi kişiye göre değişir, bir terapinin yararlarını ve dezavantajlarını hastanın özel durumuna göre açıklayabilecek bir doktor veya diş hekimi tarafından denetlenmelidir.

Stres azaltma

Yüksek düzeyde stres, uyanıkken ve uykudayken bruksizmi etkiler, bu nedenle stresi azaltmak ve yönetmek için adımlar atmak diş gıcırdatmasını doğal olarak azaltmaya yardımcı olabilir. Stresli durumlara maruz kalmayı azaltmak doğru olan yöntemdir, ancak stresi tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır. Sonuç olarak, birçok yaklaşım, etkisini azaltmak için strese verilen olumsuz tepkilerle mücadele etmeye odaklanır. Olumsuz düşünceleri yeniden çerçeveleme teknikleri, uykusuzluk için bilişsel davranışçı terapinin (CBT-I) bir parçasıdır. Uyku kalitesini iyileştirmek ve gevşeme tekniklerini kullanmak, daha kolay uykuya dalmak için ek faydalar sağlayabilir.

İlaçlar ve Botox

İlaçlar bazı kişilerin uyku bruksizmini azaltmasına yardımcı olur. Bu ilaçların çoğu, diş gıcırdatma ile ilgili kas aktivitesini azaltmak için beyin kimyasallarını değiştirerek çalışır. Çoğu ilacın, bazı hastalar için onları uygunsuz hale getirebilecek veya uzun vadede kullanılmasını zorlaştırabilecek yan etkileri vardır. Potansiyel faydalarını ve yan etkilerini en iyi şekilde anlamak için bruksizm için herhangi bir ilaç almadan önce bir doktorla konuşmak önemlidir. Botox enjeksiyonları, kas hareketini sınırlamanın bir yoludur ve daha şiddetli uyku bruksizmi vakalarında etkinlik gösterir.

Ağızlıklar

Uyku bruksizmi nedeniyle dişlerde ve ağızda oluşabilecek hasarı azaltmak için bazen gece koruyucu olarak adlandırılan çeşitli ağızlıklar ve ağız koruyucuları kullanılır. Diş splintleri dişleri kaplayabilir, böylece taşlamanın zararlı etkisine karşı bir bariyer olur. Splintler genellikle bir diş hekimi tarafından hastanın ağzı için özel olarak tasarlanır. Dişlerin sadece bir bölümünü kaplayabilir veya tüm üst veya alt dişler gibi daha geniş bir alanı kaplayabilirler.

Semptom Rölyef

Tedavinin bir diğer bileşeni, uyku bruksizmi ile daha iyi başa çıkmak için semptomları hafifletmektir. Sakız ve sert yiyeceklerden kaçınmak, çenenin ağrılı hareketlerini azaltabilir. Çeneye uygulanan sıcak kompres veya buz torbası ağrıyı geçici olarak dindirebilir.
Yüz egzersizleri, bazı kişilerin çene veya boyundaki ağrıyı azaltmasına yardımcı olur. Yüz gevşemesi ve baş ve boyun bölgesine masaj yapılması kas gerginliğini daha da azaltabilir.

Başarılar

21 Yıl

Tecrübe

4000 +

Gülümseyen Müşteri

1000 +

Başarılı Operasyon

Sağlıklı bir gülümseme için

Bizimle iletişime geçin